A családtámogatás a Dél-Pesti Centrumkórház hospice részlegén már a betegfelvételi kérelem leadásakor megkezdődik. Ha szükséges, ekkor már van lehetőség konzultációs időpont egyeztetésére a szakorvossal, a főnővérrel vagy a pszichológussal.
A hospice szellemiségében fontos a betegek komplex gondozása mellett a családok, hozzátartozók támogatása.
Törekvésünk, hogy a hozzátartozóknak is tudjunk pszichológiai támogatást nyújtani.
Ennek igénybevétele érvényes TAJ szám esetén ingyenes, azonban orvosi beutalóhoz kötött. Legtöbb esetben a háziorvos tud az önök számára beutalót adni akár elektronikus formában az EESZT rendszerébe feltöltve. A beteg hospice részlegünkre kerülésével a hozzátartozókkal is találkozik szakorvos és pszichológus. Felmérik, hogy a hozzátartozóknak milyen támogatásra (pl. pszichoterápiára, szociális munkással való konzultációra) van szüksége, és az első találkozás előtt sor kerülhet egy tesztcsomag kitöltésére, amely a terapeutának tájékozódást jelent abban, hogy minél hatékonyabb segítséget tudjon nyújtani. A hozzátartozók támogatása párhuzamosan zajlik a betegtámogatással, s ez nem ér véget az élet végével sem, hanem a gyászidőszakot is felöleli.
A hozzátartozói támogatás működhet egyéni vagy csoportos formában.
Egyéni pszichoterápia hozzátartozóknak:
Jellemzően 10 alkalomból álló terápiás folyamat, amelyben a terapeuta és a hozzátartozó egy közösen kitűzött cél mentén dolgoznak. Az alkalmak gyakoriságában és időpontjában a terapeuta szakmai döntése mentén közösen állapodnak meg.
Pszichoedukációs Csoport:
A csoport célja, hogy felvilágosítást adjon a gyógyító daganatellenes kezelésekben nem részesülő betegek jellemző pszichés nehézségeiről. Napirendre kerülnek a betegség folyamán, illetve a Hospice Osztályon való tartózkodás alatt jellemzően előtérbe kerülő kérdések, problémák, dilemmák. A pszichoedukációs csoport másik célkitűzése, hogy a csökkentse a hozzátartozók szorongását azáltal, hogy egyes jellemző kommunikációs helyzeteket, kérdéseket, nehézségeket megismerve, azokra tudatosan felkészülve eszközöket nyújtson e nehéz élethelyzetben.
Hozzátartozói Csoport:
A csoport célja a hasonló helyzetben lévő hozzátartozók támogatása azáltal, hogy a résztvevők és a szakember biztonságos teret nyújtanak az aktuális szorongások, nehézségek megbeszéléséhez. A csoport másik célja, hogy a résztvevők meríteni tudjanak a közösség élményéből, és az erős közösségi pszichés támogatásból.
Gyászcsoport:
A csoport célja a gyászmunka kísérése és segítése. A csoport fókuszában mindvégig az aktuális vagy a még fel nem dolgozott veszteség feldolgozásnak megkönnyítése áll.